ICS vitairat

 

 

Ez a vitairat a pozsonyi ifjúsági csoport szakmai vitái és más fórumokon elhangzott vélemények alapján született. Célja az MKP mellett működő ifjúsági csoportok működése körüli eddig elhangzottak összefoglalása, és egy konstruktív szakmai vita gerjesztése. Ez az eszmecsere azért is megkerülhetetlen, mivel a születőfélben lévő ifjúsági csoport legitimitását és eredményességét csak az biztosíthatja, hogy egy széles bázis igényeire és véleményére épül, továbbá a Magyar Koalíció Pártjának programjával összhangban áll. 

 

Hogy a fiatalok is összefogjanak

 

A szlovákiai magyar fiatalokban néhány éve felmerült az igény egy ifjúságpolitikai csoportosulás megszervezésére. Ez a csoportosulás a politikai és társadalmi vérkeringésbe igyekezne bekapcsolni az ifjúságot, felkészítve ezzel a következő nemzedéket, hogy céltudatosan, aktív szerepet vállaljon a felvidéki társadalmi, kulturális és politikai élet előremozdításában. A ifjúsági csoport nem titkolt szándéka, hogy a Magyar Koalíció Pártja - MKP mellé szerveződő ifjúsági csoportosulássá váljon, és a jövőben független szervezetként szerződéses viszonyba lépjen vele. A csoport szándéka olyan kereszténydemokrata, konzervatív és liberális nézeteket valló lendületes felvidéki fiatalok bevonása, akik aktívan szeretnének részt venni a társadalmi események folyásában. A csoport tevékenysége a kulturális és társadalmi tevékenységeken túlmutat, és határozott szándéka az ifjúság megjelenésével és részvételével bekapcsolódni a politikai életbe, az MKP politikájával összhangban. 

 

Szakmaiság mindenekelőtt

Az ifjúsági csoport célkitűzése egy szakmailag felkészült generáció kinevelése. Jelenleg a felvidéki magyarság körében nincs elegendő szakmailag felkészült vezető. Ez a hiány az MKP kormányba kerülésével majd később a Selye János Egyetem létrejöttével nyilvánvalóan megmutatkozott, aminek elkerülésére egy tudatosan kiforrott, szakmailag felkészült következő generáció lehet a megoldás. Az ifjúsági csoport kiemelt szándéka a szakmai felkészültségre helyezni a hangsúlyt, ezért más társ-ifjúsági szervezetek mintáját követve, mint például a Fidelitas, a csoport vezetésében egy szakterületek alapján szerveződő vezetés is részt venne. Ezek a szakterületek elsősorban az ifjúságot érintő témakörök mentén csoportosulnának, amelyek képviselői igyekeznének képviselni a felvidéki magyar fiatalok érdekeit országos szinten, egyúttal beépíteni azokat az MKP politikájába. A regionális alapon bekerülő képviselők mellet elkerülhetetlen a szakterületek alapján választott vezetők, mivel e nélkül az ifjúsági csoport az egyik legfontosabb célkitűzését, a szakmaiságot, ásná alá. Mivel az ifjúsági csoport célja nem az MKP-val versenyző politikai, régiókat letükröző képviselet, ezért a szakmaiságot felvonultató kabinetrendszer ill. szakmai kollégiumrendszer a szervezet irányításában véleményünk szerint kulcsfontosságú.

 

Csak együtt sikerülhet

Mivel az ifjúsági csoportot szerződéses viszony kötné az MKP-hez, ezért annak eltökélt szándéka az MKP politikáját elősegítő kampányokban részt venni. Hogy csak a közeljövőt említsük, a közelgő önkormányzati, és a 2006-os parlamenti választások alkalmával az ICS kiemelt feladatának tekinti az MKP választási előkészületeinek a támogatását. Ahogy a közvélemény-kutatások is mutatják, az MKP-nak az utolsó parlamenti választáson, a korábbiaktól eltérően kevésbé sikerült megszólítania a fiatal generációt. Ez a növekvő apátia is jelzi, hogy a felgyorsult politikai életben egyre kevésbé sikerül a pártoknak megszólítani a fiatalokat, és megtalálni a hozzájuk vezető utat. Ezért is szerveződtek a szlovákiai pártok mellé ifjúsági szervezetek, melyek az MKP-t ebben a kérdésben jelentősen lekörözték. Ez az ifjúsági csoport megoldást kínál a fiatal generáció mozgósítására, és az aktív szavazóbázis növelésén túl egy céltudatos, tenni akaró generáció felnevelésére.

 

Része az európai vérkeringésnek

A szlovákiai magyar fiataloknak jelenleg nincs olyan politikai képviselete, amely az európai rendszerben képviselni tudná érdekeit. Jelenleg más szervezetek próbálják ellátni ezt a feladatot, ám azok mozgástere behatárolt és elsődleges feladatuk nem az ifjúságpolitika képviselete országos és európai szinten.

            Az ifjúsági csoport megszervezésével egy olyan szervezet jönne létre, amely az európai ifjúságpolitikában legitim képviselete lehetne a szlovákiai magyar fiataloknak. A szervezet célja továbbá a magyarországi, elsősorban hasonló politikai beállítottságú, ifjúsági szervezetekkel való aktív kapcsolattartás és közös munka. A szervezet ezenfelül a mihamarabbi európai integrációra törekszik, amely keretén belül olyan európai ifjúsági szervezetek teljes jogú tagja szeretne lenni mint a YEPP (Európai Néppárt diákszervezete) és a EDS (Európai Demokrata Diákok).

 

Több esélyt a boldogulásra

A megalakuló ifjúsági szervezet célja az ifjúságot érintő témák érdekképviselete, a felmerülő problémák tolmácsolása és annak megoldása. Úgy gondoljuk, a fiatalok véleményét nem lehet megkerülni olyan témakörökben, mint az oktatásügy, lakáspolitika, esélyegyenlőség, munkavállalás, esetleg egyéb szociálpolitikai kérdések. A szervezet célkitűzése elsősorban e területek képviselete, a tettre kész, szlovákiai magyar fiatalok minél szélesebb körét bevonva. A szervezet helyi csoportjai jó alkalmat kínálnak arra, hogy az érdekképviseleten kívül más kulturális vagy társadalmi tevékenység megszervezésére is biztosítsák a feltételeket. Mivel a szervezet célja minél nagyobb számú fiatal bevonása, ez az alakuló fórum ezért jó alkalmat teremthet egyrészt a tagság számára az ifjúságot nyomasztó problémák tolmácsolására, másrészt az MKP politikájának népszerűsítésére. 

 

Tenni, tenni kell!

A szlovákiai magyar fiatalok örömmel vették tudomásul a párt alapszabályába bekerült, az ifjúsági csoport megalapítását megfogalmazó cikkelyt. Ugyanígy fontosnak tartjuk Bugár Bélának az MKP novemberi kongresszusán elhangzott szavait, ahol fontos célkitűzésként jelölte meg az ifjúsággal való szorosabb együttműködést. Bízunk benne, hogy ezek a fontos üzenetek minél előbb konkrét formát öltenek, és az MKP is segíti az ifjúsági csoportot a mihamarabbi megszerveződésben.

            Ennek érdekében három feladat mihamarabbi felvállalását tartjuk elsődleges fontosnak az MKP politikusai részéről.

1.       A szervezet megalakulásában a legmeghatározóbb az alapszabályzat és a szervezeti rendszer széles körű konzultációja, továbbá annak lefektetése. Úgy gondoljuk, hogy az eredményesség érdekében ezt a két feladatot határidős feladatként kell kezelni, és legkésőbb az Ifjúságpolitikai Bizottság - IPB által kitűzött - a kerületi ifjúsági csoportok megalakulására megszabott 2005. márciusi, ill. az országos ifjúsági szervezet megalakulására megszabott 2005. júniusi - időpontra tisztázni kell a feltételeket.

2.       Az MKP-nak ez év végéig biztosítania kellene a háttér infrastruktúrát és az anyagi feltételeket a szervezet megalakulásához. Az anyagi háttér kezdeti jóváhagyása nélkül az ifjúsági csoport felállása elképzelhetetlen, mivel a jelenlegi feltételek nem teszik lehetővé egy széles tömeg koordinálását. Mivel néhány ifjúsági csoport már bizonyította életképességét és szakmai tevékenységét, most az MKP vezetésén a sor az ígért lépés megtételére.  Úgy gondoljuk, hogy egy elkülönített pénzügyi keret biztosítani tudná az ifjúsági csoportok további fejlődését, ahol minimális összeg kerülne alanyi jogon a csoportokhoz, az összeg nagyobbik része pedig teljesítmény arányosan, pályázatok útján lenne szétosztva.

3.       A jogviszony tisztázása és a szervezeti egységek felállása után fontosnak tartjuk a szerződéses viszony lefektetését az ifjúsági szervezet és az MKP között, egyúttal a párt képviselőinek kivonását a szervezet munkájából. Az országos szervezet felállásával fontos volna a két képviselet rendszeres egyeztetése, továbbá az ifjúsági csoport képviseletének biztosítása a párt bizonyos fórumain.

 

2004. november 23.